Czym jest i jakie zalety ma nadruk UV full color?

Wtorek, 16 Maj 2023

Dziś druk UV cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a za jego wyborem przemawia wiele atutów. Podpowiadamy, czym się charakteryzuje i dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie.

Dziś druk UV cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a za jego wyborem przemawia wiele atutów. Podpowiadamy, czym się charakteryzuje i dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie.

Czym jest druk UV?

Ta metoda drukowania działa dzięki technologii cyfrowej oraz utwardzania ultrafioletowego. Podczas tego procesu wykorzystuje się specjalne tusze, które szybko wysychają po kontakcie ze światłem ultrafioletowym. To sprawia, że atrament nie wycieka i nie rozprzestrzenia się. Natomiast obrazy mają bardzo wysoką jakość.

Drukowanie UV pod wieloma względami nie różni się od stosowania drukarki atramentowej. Jednak podstawową różnicę stanowi rodzaj tuszu i metoda utrwalania wydruku. To mieszanki ciekłych polimerów zyskują, które oczekiwaną trwałość na skutek utwardzenia. Ważnym aspektem jest kolorystyka, która nie różni się od tej, stosowanej przy zwyczajnej drukarce. Otóż stosuje się paletę CMYK.

Drukowanie UV w praktyce

Tusz, który nanosi się na materiał jest utrwalony przez światło ultrafioletowe (UV), a to z kolei emitują lampy LED. Promienie UV sprawiają, że następuje polimeryzacja tuszu, a nadruk jest utwardzany i staje się cienką warstwą plastiku. Co ważne, UV druk umożliwia wykorzystywanie białego atramentu, który bardzo dobrze sprawdzi się w formie podkładu na przezroczystych materiałach. Kolory na takiej powierzchni będą wyraziste, co ma wiele zastosowań. Z rozwiązania korzystają np. producenci case’ów na smartfony.

Warto podkreślić, że utwardzanie UV stosuje się już od wielu lat. Taka technologia gwarantuje chłodny, bezpieczny oraz stabilny wydruk. W dodatku można liczyć na bardzo wysoką wydajność oraz niskie koszty operacyjne. Wszystko to sprawia, że bardzo wiele osób decyduje się na korzystanie z tej technologii.

Jeśli chcesz przenieść na materiał trwałe grafiki, zdecydowanie warto postawić na takie rozwiązanie. Dziś możesz zlecić ekspertom nadruk na wielu przedmiotach, aby cieszyć się spersonalizowanym obrazem czy napisem. Takie przedmioty sprawdzą się np. w reklamie lub jako prezent. Wystarczy nieco kreatywności, aby stworzyć coś naprawdę wyjątkowego.

Nadruk UV – zastosowania

Druk UV znalazł wiele zastosowań. Najczęściej wykorzystuje się go w marketingu i reklamie, lecz nie tylko. Znakomicie sprawdza się w branży wnętrzarskiej (przy tworzeniu stylowych dekoracji) czy w motoryzacyjnej (efekty na karoserii). To oczywiście tylko niektóre spośród wielu możliwości. Sprawdź, na czym można zastosować nadruk.

Druk na szkle

Druk UV sprawia, że przenoszenie grafik na szkło jest bardzo proste i zapewnia doskonałe efekty. Dzięki temu lustra czy szyby prezentują się nad wyraz atrakcyjnie. Ponadto możesz zaprojektować szklane panele z nadrukiem, a także stylowe obrazy. Takie elementy doskonale sprawdzają się przy aranżacji klubów fitness czy sklepów.

Druk na PCV

PCV jest materiałem uniwersalnym, który znajduje zastosowanie przy tworzeniu różnego rodzaju produktów. Te w zależności od techniki różnią się elastycznością. Natomiast każdą powierzchnię z PCV możesz ozdobić stylowym nadrukiem. Kiedy warto zastosować takie rozwiązanie?

UV druk doskonale zaprezentują się na plandekach czy banerach. Ponadto możesz drukować materiałach w każdym kolorze i również na folii przezroczystej. Dzięki temu mamy do czynienia z uniwersalną i polecaną przez ekspertów technologią.

Druk na plexi

Szkło organiczne, czyli plexi jest materiałem bardzo często wykorzystywanym w marketingu i reklamie. Sprawdza się znakomicie przy tworzeniu konstrukcji w postaci podstawek, półek czy ekspozytorów. Druk UV wykonasz na dowolnym obszarze roboczym. Na plexi umieścisz np. logo czy grafikę.

Wydruk UV – folia PET do laminacji szkła

Technologia druku UV sprawdza się doskonale wśród firm, które stawiają na laminowanie szkła. Wystarczy, że zlecisz projekt, a eksperci wydrukują grafikę na bezbarwnej folii. Następnie wystarczy ją zalaminować między dwoma warstwami szkła. Ponadto możesz liczyć na dwustronne grafiki. Warto podkreślić, że ta metoda bardzo dobrze sprawdzi się w produkcji balustrad przy schodach czy ścianek działowych.

Druk na metalu

Utwardzanie farb promieniami UV zapewni trwały wydruk na metalu. Dotyczy to również wygiętych lub wykrojonych materiałów. Warto podkreślić, że temperatura światła pozwala na perfekcyjną kontrolę nadrukowanych elementów, co umożliwia wprowadzanie zmian i poprawek. Doskonałym przykłądem są tutaj kubki i butelki termiczne.

Druk na drewnie

Drewno to materiał powszechnie stosowany w meblarstwie. Za pomocą druku UV różnego rodzaju konstrukcje można personalizować i ozdabiać na dowolne sposoby. W ten sposób dokonasz personalizacji. Ta technologia jest często wykorzystywana np. przy tworzeniu regałów i półek do ekspozycji. W tym miejscu warto zaznaczyć, że druk sprawdzi się również na sklejce czy MDF.

Druk na kartonie i papierze

Technologia UV jest często wykorzystywana przy produkcji materiałów szkoleniowych i marketingowych. Wiele firm decyduje się wykonać nadruk na papierze na papierze. Grafiki czy napisy są bardzo trwałe. Nic więc dziwnego, że znajdziemy je na plakatach, ulotkach, wizytówkach, folderach, a także zaproszeniach ślubnych. Ponadto za pomocą tej nowoczesnej technologii stworzysz kartonowe opakowania na produkty.

I wiele więcej

Wymieniliśmy tylko niektóre spośród wielu zastosowań druku UV. Warto zaznaczyć, że technologia sprawdza się znakomicie również na płótnie czy elementach obudowy sprzętów elektronicznych. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby ozdobić np. laptopa. Wiele osób decyduje się również, aby zamieścić grafikę na karoserii samochodowej czy ceramicznych płytkach. To uniwersalne rozwiązanie, które cieszy się niesłabnącą popularnością.

Wydruki UV – najważniejsze zalety

Przede wszystkim druk UV jest wszechstronny. Może znaleźć się na bardzo wielu powierzchniach – na szkle, PCV, metalu, drewnie, plexi, folii PET oraz wielu innych. W dodatku możesz uzyskać dowolny kształt, a materiał poddać obróbce.

Kolejną zaletą jest bardzo wysoka jakość nadruku. Mowa tu zwłaszcza o dobrym odwzorowaniu kolorów oraz ich nasyceniu. Zwróć uwagę, że drukowanie odbywa się z wykorzystaniem kolorowych elementów i bardzo dobrze oddanych detali. Wydruki można stosować wewnątrz i na zewnątrz. Ponadto nie wchodzą w reakcję z wodą i powietrzem i są odporne na działanie niskich oraz wysokich temperatur. Jeśli chcesz dobrze zabezpieczyć nadruk przed uszkodzeniami mechanicznymi, zdecydowanie warto zastosować warstwę laminatu.

W dodatku możesz liczyć na szybki czas realizacji zamówień. To zasługa profesjonalistów, którzy wykorzystują nowoczesny sprzęt. Wydruki UV nie wymagają suszenia, więc tuż po wykonaniu można ich użyć lub dokonać dalszej obróbki. Kolejnym atutem jest możliwość wytwarzania elementów wypukłych. Takie rozwiązania sprawdzają się przy produkcji elementów dla osób niewidomych lub niedowidzących.

Wszystko to sprawia, że na wydruk UV decyduje się tak wiele osób. Jeśli cenisz uniwersalne i sprawdzone rozwiązania, obok tej propozycji nie możesz przejść obojętnie. Zaufaj ekspertom, którzy przeniosą Twój projekt na dowolny materiał!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Prezenty na Nowy Rok
Zegar reklamowy - prezent dla kontrahenta
Jak powinien wyglądać skuteczny plakat reklamowy?
Akcesoria szkolne – sposób na skuteczną reklamę
Czy klasyczna smycz reklamowa może jeszcze zaskoczyć?
Nasze TOP10 najlepszych słodyczy reklamowych
TOP 5 kosmetyków reklamowych - sprawdzone i polecane
Kufle z nadrukiem - idealny pomysł na prezent lub do własnego baru
Płyn do dezynfekcji – obowiązek w Twojej firmie z Twoim logo
Power bank z nadrukiem w formie breloczka – idealna reklama Twojej firmy
Jak działają gadżety reklamowe
Konferencja z klasą, filiżanki z nadrukiem firmowym
TOP5 - Najlepsze gadżety dla dzieci

Archiwum newsów

Help

Masz pytanie? Służymy Państwu pomocą:

Tel: +48/12 356 55 41

info@artigraf.pl

Centrum Obslugi Klienta jest czynne od poniedziałku do piątku w godz: 08:00 - 17:00.
Artigraf.pl, Jeziorzany 210, 32-060 Liszki k/Krakowa.

Help

Masz pytanie? Służymy Państwu pomocą:

Tel: +48/12 356 55 41

info@artigraf.pl

Centrum Obslugi Klienta jest czynne od poniedziałku do piątku w godz: 08:00 - 17:00.
Artigraf.pl, Jeziorzany 210, 32-060 Liszki k/Krakowa.