Wszystko, co Musisz Wiedzieć o Technice Sitodruku

Poniedziałek, 12 Luty 2024

Sitodruk to jedna z najstarszych i najbardziej wszechstronnych technik druku, stosowana na różnych powierzchniach od tkanin po szkło i metal.W tym artykule poradnikowym omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o technice sitodruku.

Co to jest sitodruk?

Sitodruk to proces drukowania, w którym farba jest przepuszczana przez sitodrukową siatkę na powierzchnię do druku. Siatka jest naciągnięta na ramę, a obszary, które nie są przeznaczone do druku, są zablokowane przy użyciu specjalnego materiału, tworząc wzór lub obraz. Ten proces można powtarzać wielokrotnie, aby uzyskać bardziej skomplikowane wzory i więcej kolorów.

Jak działa technika sitodruku?

Proces sitodruku składa się z kilku kroków:

 1. Przygotowanie projektu: Najpierw musisz przygotować projekt, który chcesz wydrukować. Może to być logo firmy, grafika reklamowa, lub inny wzór.
 2. Przygotowanie matrycy: Następnie musisz przygotować matrycę sitodrukową, która będzie używana do drukowania. Matryca jest wykonana z metalu lub tworzywa sztucznego i zawiera wybrany wzór lub obraz.
 3. Przygotowanie sita: Sitodruk wymaga użycia specjalnego sita, które jest naciągnięte na ramę. Siatka musi być odpowiednio przygotowana, aby umożliwić przepływ farby, ale jednocześnie zablokować obszary, które nie są przeznaczone do druku.
 4. Drukowanie: Gdy matryca i sita są gotowe, farba jest nanoszona na sitodrukowe sito i przepychana przez siatkę na powierzchnię do druku. Farba jest zwykle nanoszona na sita za pomocą rakli, specjalnego narzędzia do aplikacji farby.
 5. Wysychanie: Po naniesieniu farby na powierzchnię, musi ona wyschnąć przed przeniesieniem. W zależności od rodzaju farby i materiału, proces wysychania może trwać od kilku minut do kilku godzin.
 6. Czyszczenie: Po ukończeniu drukowania, sita i matryce muszą być dokładnie wyczyszczone, aby mogły być użyte ponownie.

Gdzie można zastosować technikę sitodruku?

Technika sitodruku może być stosowana na różnych powierzchniach, w tym:

 • Tkaniny, takie jak koszulki, torby, czy czapki.
 • Papier i karton, do produkcji plakatów, ulotek, czy zaproszeń.
 • Szkło i ceramika, do produkcji kubków, kieliszków, czy szklanych tablic.

Korzyści z zastosowania techniki sitodruku

Technika sitodruku oferuje wiele korzyści, w tym:

 • Możliwość drukowania na różnych powierzchniach i materiałach.
 • Wytrzymałość i trwałość druku, nawet po wielu praniach czy użytkowaniu.
 • Możliwość drukowania dużej ilości produktów w krótkim czasie.
 • Doskonałe odwzorowanie kolorów i detali, co sprawia, że sitodruk jest idealny do drukowania zdjęć i grafik.

Podsumowanie

Technika sitodruku jest wszechstronnym i skutecznym sposobem na promowanie swojej marki. Bez względu na to, czy potrzebujesz drukować na koszulkach, kubkach, czy ulotkach, sitodruk może być doskonałym rozwiązaniem. Dzięki swojej trwałości, wytrzymałości i możliwości drukowania na różnych materiałach, sitodruk może być kluczowym elementem Twojej strategii marketingowej.

Archiwum newsów

Help

Masz pytanie? Służymy Państwu pomocą:

Tel: +48/12 356 55 41

info@artigraf.pl

Centrum Obslugi Klienta jest czynne od poniedziałku do piątku w godz: 08:00 - 17:00.
Artigraf.pl, Jeziorzany 210, 32-060 Liszki k/Krakowa.

Help

Masz pytanie? Służymy Państwu pomocą:

Tel: +48/12 356 55 41

info@artigraf.pl

Centrum Obslugi Klienta jest czynne od poniedziałku do piątku w godz: 08:00 - 17:00.
Artigraf.pl, Jeziorzany 210, 32-060 Liszki k/Krakowa.